Tarcze Antykryzysowe 1.0 i 2.0.
opracowanie przygotowane przez zespół radców prawnych i adwokatów Blueshell Legal
stan prawny na: 17 kwietnia 2020 r.
Projekt osłonowy dla przedsiębiorców podstawowe założenia
- Ustawa z dnia 2 marca 2020 r o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, ze zmianami wynikającymi:
- zUstawy z dnia 31 marca 2020 r.o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
- Ustawy z dnia 31 marca 2020 o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19- zwana dalej Tarcza 1.0.
Ustawa z dnia 9 kwietnia 2020 r.o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2–zwana dalej Tarcza 2.0.
ZASIŁEK OPIEKUŃCZY w Tarczy Antykryzysowej
Kto i kiedy może się ubiegać?
- Z przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przy zmianie lub dziennego opiekuna z powodu COVID – 19 nad
przysługuje:
- ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki
- rolnikowi
Zwolnienie z ZUS (art. 31zo ust. 1)
Kto może się ubiegać o zwolnienie z ZUS?
- Płatnik składek, zgłaszający do ubezpieczeń społecznych mniej niż̇ 10 ubezpieczonych na dzień 29.02.2020r. (mikro przedsiębiorca), jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.
- Płatnik składek, zgłaszający do ubezpieczeń społecznych mniej niż̇ od 10 do 49 ubezpieczonych na dzień 29.02.2020r., jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.
- Płatnik składek, spółdzielnia socjalną, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.
- Płatnik składek, będący osobą prowadzącą JDG (przedsiębiorca, twórca i artysta, wykonujący wolny zawód, wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów Prawa oświatowego), opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne (dalej Samozatrudniony)(art. 31zo ust. 2), o ile prowadził działalność przed 1 lutego 2020 r., a przychódz tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, nie był wyższy niż 15.681 zł.
- Wysokość́ przychodu podlega weryfikacji w trybie określonym w art. 31zu, we współpracy z Szefem KAS.
Zakres zwolnienia z ZUS
- Dla mikroprzedsiębiorców będzie to zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek – na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r..
- Dla samozatrudnionych zwolnienie obejmuje opłacenie należności z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe,dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r, jeżeli prowadził działalność przed 1 lutego 2020 r. I Przychód z tej działalności uzyskany w 1. miesiącu za której składamy wniosek o zwolnienie z opłacania składek nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciwnego miesięcznego wynagrodzenia brutto.
- Płatnik składek zatrudniający od 10 do 49 ubezpieczonych a będzie zwolniony z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, Na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych deklaracji rozliczeniowej złożonej zadany miesiąc
Okres zwolnienia z ZUS
- Zwolnieniem objęte są składki za okres od dnia 1 marca 2020 roku do dnia 31 maja 2020 roku – wykazane w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za tej okres.
Warunki uzyskania zwolnienia z ZUS
- Aby uzyskać zwolnienie z ZUS należy:
- złożyć wniosek (art. 31 zo ust. 1-3),
- przesłać deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne należne za marzec, kwiecień i maj 2020 r., nie później niż̇ do dnia 30 czerwca 2020 r., chyba że płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania. (art. 31 zq ust. 3).
- Wniosek należy złożyć do ZUSU do 30.06.2020, termin rozpatrzenia wniosku to 30 dni od dnia przesłania deklaracji rozliczeniowej/raportów imiennych.
Rozpatrzenie wniosku następuje w trybie umorzenia składek. Nie nalicza się opłaty prolongacyjnej.
Tarcza 2.0 jednoznacznie przesądzała że zwolnienie ze składek nie stanowi przychodu.
Postojowe dla przedsiębiorcy od ZUSu ( art 15qz)
- Komu przysługuje:
- osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą
- wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług
- pod warunkiem że nie podlega ubezpieczeniu społecznym z innego tytułu.
- osoba ta musi być obywatelem Polski lub posiadać prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terenie Polski lub być cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium Polski
- Warunki dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą
- jeżeli w następstwie wystąpienia COVID- 19 doszło do przestojów prowadzeniu działalności odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającemu, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.
- Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą działalności gospodarczejprzed dniem 1 kwietnia 2020 r.nie zawiesiła prowadzenia działalności gospodarczej oraz jeżeli przychód z prowadzenia tej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe było co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc a jednocześnie nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
- Jeżeli ta osoba zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po 31 stycznia 2020 r. oraz jeżeli przychód z prowadzenia tej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe było co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc a jednocześnie nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Te warunki nie dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą, a do których mają zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatków dochodowego formie karty podatkowej i która korzystała ze zwolnienia VAT.
- Warunki dla osób wykonujących umowę cywilnoprawna:
- Umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 kwietnia 2020 r.
- Przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
- Wysokość świadczenia
Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. nie więcej niż trzykrotnie.
Wniosek
- Składany jest do ZUSu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą a w przypadku osoby wykonujące umowy cywilno prawną wniosek składany jest za pośrednictwem zleceniodawcy lub zamawiającego
- Do wniosku dołącza się oświadczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą potwierdzający uzyskanego przychodu, oświadczenie o przestoju oraz po uzyskaniu przychodu O co najmniej 15% niższego od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym.
- W przypadku osoby uzyskującym Przychód z umowy cywilnoprawnej zleceniodawca lub zamawiający musi dołączyć oświadczenie potwierdzające:
- nie dojście do skutku lub ograniczenie wykonywania umowy cywilnoprawnej z powodu przestojów prowadzeniu działalności,
- daty zawarcia i wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej,
- uzyskanie przez osoby wykonujące umowę cywilnoprawna w miesiącu poprzedzającym miesiącu tym został złożony wniosek przychody nie wyższego niż 300%, przeciętnego wynagrodzenia,
- także otrzymanie oświadczenia od osoby wykonujące umowy cywilno prawną że nie podlega ubezpieczeń społecznym z innego tytułu oraz o wysokości uzyskanych przychodów z innych umów cywilnoprawnych
Wypłata świadczeń
- Wypłaca świadczenie postojowe niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania.
- Wypłata świadczenia następuje w formie bezgotówkowej na wskazany rachunek płatniczy.
- Ze świadczenia postojowego nie dokonuje się potrąceniu i egzekucji.
- ZUS może odmówić prawa do świadczenia postojowego i następuje to drodze decyzji. Od tej decyzji przysługuje odwołanie do właściwego sądu zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego dla postępowań sprawa zakresu bez pieczeń społecznych
- Osoba która pobrała nienależnie świadczenie postojowe jest obowiązana do jego zwrotu wraz odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
- Mikro przedsiębiorca – definicja
Jest to przedsiębiorca, który w okresie co najmniej dwóch ostatnich lat obrotowych spełnia łącznie następujące warunki – zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
- Mały przedsiębiorca – definicja
Przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników, osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro oraz – nie jest mikro przedsiębiorcą.
- Średni przedsiębiorca – definicja
Przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki – zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników, osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro, oraz – nie jest mikro przedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.
ŚWIADCZENIA Z FGŚP(ART. 15G)
Dofinansowanie dla pracodawców (art. 15 g)
- Przewidziane pomoce dla pracodawców w art. 15g są bardzo podobne do reguł i świadczeń, wynikających z obowiązującej już ustawy z dnia 11.10.2013r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.
- Ustawa o COVID – wyłącza stosowaniu obu pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników i tytułów wypłat.Zalecamy ostrożność w podejmowaniu decyzji z której podstawy pomocowej skorzystać.
- Pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przysługuje na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy oraz dopłata do wynagrodzeń.
Warunki otrzymania pomocy (art. 15 g)
- Kto może otrzymać pomoc?
- przedsiębiorca w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców – czyli:
- jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą.
- przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
- organizacja pozarządowa
- podmiot, o którym mowa w art. 3. ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
- państwowa osoba prawna w rozumieniu ustawy o finansach publicznych
- przedsiębiorca w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców – czyli:
- Warunki, jakie trzeba spełnić:
- spadek obrotów definiowany jako (art. 15g ust. 9) spadek sprzedaży towarów/ usług ilościowo lub wartościowo o 15% – w przypadku porównywania okresów dwumiesięcznych, przy czym nie muszą to być miesiące kalendarzowe (może to być okres 30 dni x2 następujących po sobie)
- przy czym porównujemy wybrany przez siebie okres pomiędzy 1 stycznia 2020 a dniem poprzedzającym złożenie wniosku z analogicznym okresem w roku poprzednim (spadek rok do roku) lub 25% w przypadku porównywania okresu miesięcznego,
- przy czym porównujemy wybrany przez siebie okres 30 dni pomiędzy 1 stycznia 2020 a dniem poprzedzającym złożenie wniosku z miesiącem bezpośrednio poprzedzającym (spadek gwałtowny w roku bieżącym – np. galerie handlowe, turystyka etc.).
- Kolejne warunki to:
- brak zaległości w ZUS/US/NFZ (do końca III kw. 2019 r),
- brak przesłanek do upadłości,
- a także fakt iż spadek musi być następstwem wystąpienia pandemii COVID – 19.
Dofinansowanie wydatków
- Dofinansowaniem objęte zostaną:
- wynagrodzenia pracowników, zleceniobiorców, świadczących usługi, nakładców, pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych
- oraz inne, o ile podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym – emerytalnemu i rentowemu (są̨ odprowadzane z tego tytułu składki ZUS).
Dofinansowanie wydatków – okres objęty wsparciem
Wsparcie przysługuje :
- w okresie przestoju ekonomicznego, którym jest okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy;
- obniżonego wymiaru czasu pracy– okres, w którym obowiązuje obniżony przez przedsiębiorcę wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż̇ do połowy wymiaru czasu pracy; nie dłużej niż przez 3 miesiące odmiesiącazłożenia wniosku (art. 15g ust. 16) (Rada Ministrów może przedłużyć ten okres- art. 15g ust. 19)
- UWAGA – możliwe jest wzięcie dwóch rodzajów pomocy (zarówno postojowe jak i obniżony czas pracy), jednak nie w stosunku do tych samych pracownikó
Wynagrodzenie postojowe
- Wynagrodzenie postojowe obejmuje:
- wypłatę pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym wynagrodzenia obniżonego nie więcej niż̇ o 50%, nie niższego jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy (art. 15 ust. 6),
- jak również dopłatę z FGŚP do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
UWAGA – dopłata nie przysługuje jeżeli wynagrodzenie pracownika objętego przestojem było wyższe (przed obniżką) niż 3x przeciętnego wynagrodzenia (art. 15 ust. 7).
Dopłata do wynagrodzenia po obniżeniu czasu pracy (art. 15 ust. 8)
- Obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie o 20%, nie więcej niż do ½ etatu, z zastrzeżeniem wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalany na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniem za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
- UWAGA – Wynagrodzenie pracownika objętego obniżonym wymiarem czasu pracy nie może być niższe niż̇ minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy (art. 15 ust. 8).
- (to postanowienie budzi bardzo duże problemy interpretacyjne);dopłata do wynagrodzenia z FGŚP (art. 15g ust. 10) do wysokości połowy wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 8 (czyli połowy z obniżonego etatu), jednak nie więcej niż̇ 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
- UWAGA – dopłata nie przysługuje jeżeli wynagrodzenie pracownika objętego przestojem było wyższe (przed obniżką) niż̇ trzykrotnośćprzeciętnego wynagrodzenia (art. 15 ust. 7)
Jak wprowadzić przestój lub obniżyć czas pracy?
- Niezbędne będzie porozumienie pomiędzy pracodawcą a organizacjami związkowymi, zakładową organizacją związkową lub przedstawicielami pracowników, jeżeli nie działa zakładowa organizacja związkowa.
- UWAGA – nieprawidłowości przy wyborze reprezentacji pracowników mogą być wykorzystywane jako przyczyna odmowy wypłaty dofinansowania. Wnioski o pomoc składa się do Wojewódzkich Urzędów Pracy – elektronicznie przez portal praca.gov.pl.
Ważne – Tarcza 2.0. usunęła warunek udzielenia pomocy polegający na zakazie rozwiązywania umów z przyczyn niedotyczących pracownika W okresie lub w okresach przypadających bezpośrednio po okresie pobierania świadczeń Nie dłużej jednak niż przez łączny okres 3 miesięcy.
ŚWIADCZENIA ZE STAROSTWA (ART. 15ZZB, ART 15ZZC I ART. 15 ZZD)
Dofinansowanie dla pracodawców (art. 15 zzb i art. 15 zzd)
- Kategorie pomocy to:
- dopłata do wynagrodzeń (art. 15 zzb)
- oraz pożyczki (art. 15 zzd).
- UWAGA! Składanie wniosków będzie możliwe po odpowiednim ogłoszeniu właściwego starosty, może być ograniczona czasowo oraz będzie następowała po podpisaniu umowy ze starostwem.
Dopłata do wynagrodzeń
- Kto może skorzystać z pomocy?
- mikroprzedsiębiorcy,
- maliprzedsiębiorcy
- średni przedsiębiorcy
- Duzi przedsiębiorcy są wyłączeni z tej kategorii pomocy.
- Jakie warunki trzeba spełnić?
- spadek obrotów (definicja w art. 15zzb ust.3),
- brak przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy,
- niezaleganie w US/ZUS, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Funduszu Pracy lub Funduszu Solidarnościowym do końca III kwartału 2019 r.
- – a także spadek musi być następstwem wystąpienia COVID-19.
- Przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres na który zostało przyznane dofinansowanie. Tarcza 2.0 usunęła obowiązek powodzenia działalności gospodarczej po zakończonym okresie dofinansowania.
Dopłata do wynagrodzeń – dofinansowanie wydatków
- Dofinansowaniem objęte zostaną:
- wynagrodzenia pracowników, zleceniobiorców, świadczących usługi, nakładców, pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych
- oraz inne, o ile podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym – emerytalnemu i rentowemu (są̨ odprowadzane z tego tytułu składki ZUS).
Dopłata do wynagrodzeń – poziom wsparcia
- Wysokość dopłat uzależniona jest od poziomu spadku przychodów, wynoszącego odpowiednio:
- spadek o co najmniej 30% – do 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne;
- spadek o co najmniej 50% – do 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne;
- spadek o co najmniej 80% – do 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne;
Dopłata do wynagrodzeń – obowiązki dodatkowe
- Wypłata będzie comiesięczna – po złożeniu oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej – o dalszym zatrudnianiu pracowników objętych umową.
- Pomoc będzie wypłacana nie dłużej niż przez 3 miesiące od miesiącazłożenia wniosku (Rada Ministrów może przedłużyć ten okres – art. 15zzb ust. 6).
- Wniosek składa się do Powiatowego Urzędu Pracy (właściwy dla siedziby przedsiębiorcy lub wykonywania pracy).
- Wniosek składa się w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora właściwego PUP – dlatego należy obserwować strony www odpowiednich urzędó
- UWAGA Ustawa o COVID – wyłącza stosowaniu obu pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników i tytułów wypłat. Zalecamy ostrożność w podejmowaniu decyzji, z której podstawy pomocowej skorzystać.
Pożyczka
- Kto może skorzystać – mikroprzedsiębiorca, który spełnił łącznie dwa warunki:
- w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych – zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników, (warunek usunięty przez Tarczę 2.0.)
- roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekracza 2 milionów euro a roczna suma aktywów jego bilansu nie przekraczała 2 milionów euro.
- Który prowadził działalność gospodarczą przednim 1 marca 2020 r.
- Co trzeba zrobić?Należy złożyć wniosek po ogłoszeniu naboru przez dyrektora właściwego PUP (właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności).
Pożyczka – warunki
- Oprocentowanie jest stałe w wysokości 0,05 redyskonta weksli NBP w skali roku do wysokości 5000 zł.
- Okres spłaty – nie dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia, chyba że Rada Ministrów przedłuży ten okres.
- Umorzenie– będzie możliwe na wniosek przedsiębiorcy i o ile mikroprzedsiębiorca oświadczy że będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Spłata pożyczki będzie następowała po 3 miesięcznym okresie karencji w spłacie kapitału wraz z odsetkami.
- Tarcza 2.0 przesądzona, że kwota umorzonej pożyczki nie będzie liczona jako przychód.
Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (Art. 15 zzc)
- Kto może skorzystać z pomocy?
- Przedsiębiorca będący osobą fizyczną niezatrudniająca pracowników może uzyskać dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych.
- Jakie warunki trzeba spełnić?
- spadek obrotów (definicja w art. 15zzc ust.2),– a także spadek musi być następstwem wystąpienia COVID-19.
- brak przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy,
- niezaleganie w US/ZUS, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Funduszu Pracy lub Funduszu Solidarnościowym do końca III kwartału 2019 r.
- Przeznaczeniu dofinansowanie na koszty prowadzenia działalności gospodarczej
- Przedsiębiorca jest obowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres na który zostało przyznane dofinansowanie. Tarcza 2.0 usunęła obowiązek powodzenia działalności gospodarczej po zakończonym okresie dofinansowania.
- Wysokość dofinansowania uzależniona jest od poziomu spadku obrotów, wynoszącego odpowiednio:
- spadek o co najmniej 30% – do 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie
- spadek o co najmniej 50% – do 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie
- spadek o co najmniej 80% – do 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie
- Wypłata będzie comiesięczna – po złożeniu oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej – o prowadzeniu działalności w danym miesiącu za który dofinansowanie jest wypłacane.
- Pomoc będzie wypłacana nie dłużej niż przez 3 miesiące od miesiącazłożenia wniosku (Rada Ministrów może przedłużyć ten okres – art. 15zzc ust. 5).
- Wniosek składa się do Powiatowego Urzędu Pracy (właściwy dla siedziby przedsiębiorcy lub wykonywania pracy).
- Wniosek składa się w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora właściwego PUP – dlatego należy obserwować strony www odpowiednich urzędó
CUDZOZIEMCY I PRACOWNICY
Przedłużenie zezwolenia na pracę dla cudzoziemców
- Ustawa przewiduje możliwość wydłużenia pozwolenia na pracę cudzoziemcowi zatrudnionemu u danego pracodawcy, jeżeli termin na złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w okresie do 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia lub zagrożenia epidemicznego.
- Przepisy ustawy dotyczą również pobytu na podstawie wizy krajowej.
- W przypadku, w którym termin do opuszczenia przez cudzoziemca Polski przypada na okres epidemii, termin ten ulega przedłużeniu do upływu 30 dni od dnia następującego po dniu odwołania tego stanu.
- Tarcza 2.0 wprowadziła szerszy katalog cudzoziemców przebywających na terenie Polski na podstawie wizy, dokumenty pobytowego, przebywającego w ramach ruchu bezwizowego czy na podstawie wizy długoterminowej –których legalność pobytu przedłuża się aż do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii zależności od tego który obowiązywał ostatni. Wymienienie cudzoziemcy są uprawnieni do wykonywania pracy na terenie Polski W okresie pobytu uznawanego za legalny jeżeli posiadają ważne zezwolenia na pracę ważne zezwolenia na pracę sezonową a także ci którzy posiadają oświadczenie o powierzenia wykonywania pracy wpisany do ewidencji oświadczeń.
Zmiana wymiaru czasu pracy
- Pracodawca może do czasu odwołania stanu epidemii dokonać zmiany systemu lub rozkładu pracy pracowników tak, by zapewnić ciągłość w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, stacji lub urzędu w tym również może polecić wykonywanie pracy pracownikom w godzinach nadliczbowych.
- Dodatkowo, pracodawca, który został dotknięty spadkiem obrotów gospodarczych z powodu wystąpienia epidemii, może zmienić występujący u siebie obowiązujący wymiar czasu pracy poprzez ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego z 11 godzin do minimum 8 godzin i co najmniej do 32 godzin nieprzerwanego odpoczynku przypadającego w weekend. Może równieżprzedłużyć dobowy wymiaru czasu pracy, do maksymalnie 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy.
- Przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy równoważone może zostać krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
- Pracodawca może również wprowadzić mniej korzystne warunki zatrudnienia pracowników, niż te, które zostały określone w umowach o pracę zawartych z pracownikami.
- Ważne! Mniej korzystne warunki muszą zostać ustalone w porozumieniu zawartym pomiędzy związkiem zawodowym występującym u danego pracodawcy (lub przedstawicielem pracowników, gdy u pracodawcy nie występują organizacje związkowe) a pracodawcą.
- Pracodawca nie może zalegać z uregulowaniem swoich zobowiązań podatkowych oraz składek na ubezpieczenia społeczne do końca III kwartału 2020 r.
- Spadek obrotów gospodarczych u pracodawcy musi nastąpić w następstwie wystąpienia COVID-19.
WYBRANE ASPEKTY WAŻNE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Posiedzenia organów spółek kapitałowych (art. 27)
- Posiedzenia niektórych organów spółek kapitałowych (zarząd, rady nadzorcze, Zgromadzenia Wspólników/Walne Zgromadzenia) mogą się odbyć z wykorzystaniem środków komunikowania się̨ na odległość/komunikacji elektronicznej lub obiegowym/ pisemnym, jeżeli umowa Spółki nie stanowi inaczej oraz jeśli szczegóły Szczegółowe zasady udziału w takich Zgromadzeniach powinny być́ określone przez radę nadzorczą(S.A/ sp. z o.o.)̨ zaś w jej braku określają̨ je Wspólnicy w formie regulaminu. (sp. z o.o.).
- Jeśli S.A. jest spółką publiczną – zapewnia ona transmisję takich obrad w czasie rzeczywistym. W zawiadomieniu o posiedzeniu należy umieścić informacje o sposobie uczestnictwa. Twoja spółka nie ma takiego regulaminu? Napisz do nas na adres: biuro@blueshell.pl
- Tarcza 2.0 wprowadziła zmianę przepisów Kodeksu Spółek Handlowych i dała Radzie Nadzorczej możliwość podejmowania uchwał w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość także w sprawach dla których umowa spółki lub statut przewiduje głosowanie tajne pod warunkiem że żaden z członków rady nadzorczej nie zgłosi sprzeciw.
Umowy z bankami (art. 31F)
- W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego/ stanu epidemii bank może dokonać́ zmiany określonych w umowie warunków lub terminów spłaty kredytu udzielonego na podstawie ustawy Prawo bankowe lub pożyczki pieniężnej mikro przedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, (w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców), jeżeli:
- kredyt został udzielony przed dniem 8 marca 2020 r. oraz
- zmiana taka jest uzasadniona oceną sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy dokonaną przez bank nie wcześniej niż̇ w dniu 30 września 2019 r., na warunkach uzgodnionych przez bank i kredytobiorcę̨, przy czym nie może ona powodować́ pogorszenia sytuacji finansoweji gospodarczej kredytobiorcy.
- UWAGA – Po przeczytaniu tego przepisu pierwszą myślą jest iż chodziło o pomoc dla przedsiębiorcy udzielaną przez banki. Niestety przepis jest tak skonstruowany, że może służyć jako podstawa do wypowiedzenia umowy kredytu lub pożyczki przez banki pod pretekstem weryfikacji sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy.
Obowiązki różne
- CRBR – Obowiązkowe zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych zostało przesunięte do 13.07.2020 r.
- PPK – termin zawarcia umowy o zarządzanie został wydłużony do 27.10.20 a termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK – do 10.11.2020 r.
- ZUS – płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje ZUS o zawarciu każdej umowy o dzieło,jeżeli umowa taka została zawarta z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, w którym pozostaje w stosunku pracy w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy.
- Tarcza antykryzysowa wprowadza wstrzymanie pobierania opłat abonamentowych oraz wynagrodzeń dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi.
Podatki
- Przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., maksymalnie do 30 września 2020 roku. Przedłużenie terminu płatności opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego za rok 2020 do dnia 30 września 2020 roku. Przedłużenie terminu składania zeznań podatkowych (PIT) za rok 2019 do dnia 31 maja 2020 roku.
- Podatnicy, którzy z powodu epidemii COVID-19, w rozumieniu ponieśli stratę w 2020 roku uzyskując przychody mniejsze niż 50 % w stosunku do roku 2019 roku mogą jednorazowo ubiegać się o obniżenie nie więcej jednak niż o kwotę 5 000 000 dochodu uzyskanego w 2019 roku.
- Zniesienie opłaty prolongacyjnej (obecnie 4% podatku lub zaległości podatkowej) w związku z odroczeniem płatności podatku lub rozłożeniem płatności podatku na raty.
- Możliwość odliczenia od podatku darowizn przekazanych na walkę z pandemią wirusa SARS – COV- 2. Do lipca 2020 roku została odroczony obowiązek składania nowych plików JPK_VAT. Ustawa wprowadza możliwość zawieszenia na wniosek podatnika postępowań kontrolno-skarbowych na czas stanu epidemii.
Rozwiązanie umów i zwrot wpłaconych środków
- Tarcza 2.0 wprowadziła szerszy katalog podmiotów, które są zobowiązane zwrócić wpłacone przez klienta środki w terminie 180 dni od dnia skutecznego rozwiązania umowy. Są to przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z organizacją wystarczy kongresów, tym z udostępnieniem pomieszczeń i powierzchni, imprezy targowe, na szkolenia, konferencje lub egzamin,y a także prowadzące działalność kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową lub organizujący wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.
- O zwrot wpłaconych środków mogą ubiegać się zarówno firmy jak i osoby fizyczne.
NAJEM w czasach pandemii
Najem (art. 31S)
Ustawa COVID przewiduje 3 sytuacje:
- przedłużenie umowy najmu;
- zakaz wypowiadania najmu lub wysokości czynszu oraz
- przedłużenie okresu trwających wypowiedzeń.
Najem (art. 31S) przedłużenie umowy najmu
- Jeśli umowa została zawarta przed dniem wejściaw życie Ustawy, a czas jej obowiązywania upływa po dniu wejściaw życie Ustawy a przed 30 czerwca 2020 roku, to umowa ulega przedłużeniu do dnia 30 czerwca 2020 na warunkach dotychczasowych. Do takiego przedłużenia niezbędne jest oświadczenie najemcy (jednostronne), które musi być złożone najpóźniej w dniu upływu czasu obowiązywania umowy najmu.
- Jeśli najemca nie złoży oświadczenia lub złoży po terminie – umowa wygasa w terminie pierwotnym.
- Nie przysługuje takie uprawnienie najemcy:
- który przez ostatnie 6 miesięcy okresu najmu był w zwłoce z zapłatą czynszu, innych niż̇ czynsz opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od wynajmującego lokal a przez niego pobieranych (media)– za co najmniej jeden okres rozliczeniowy, o ile łączna wartość́ zaległości przekracza wartość́ miesięcznego czynszu.
- Nie przysługuje również gdy w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu używał tego lokalu w sposób sprzeczny z tą umową lub niezgodnie z przeznaczeniem tego lokalu.
- lub gdy zaniedbywał obowiązki, dopuszczając do powstania w tym lokalu szkód, w czasie obowiązywania umowy najmu wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania ten lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody wynajmującego.
- Nie przysługuje również jeśli najemcy, który posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba że najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać́ tego lokalu.
Najem(art. 31T) – zakaz wypowiadania umowy najmu lub wysokości czynszu
- Do dnia 30 czerwca 2020 roku nie wypowiada się najemcy umowy najmu lub wysokości czynszu, chyba że:
- Najemca pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem
- lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców
- albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,
- a także gdy jest w zwłoce z zapłatą czynszu, innych opłat za używanie lokalu lub opłat niezależnych od właściciela pobieranych przez właściciela tylko w przypadkach, gdy lokator nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,
- lub wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, l
- ub gdy używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.
- Zakaz wypowiadania najmu lub wysokości czynszu nie dotyczy również sytuacjigdy najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba że najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać́ tego lokalu.
- Zakaz wypowiadania nie dotyczy równieżnajmu lokalu innego niż mieszkalny (czyli usługowy, użytkowy, magazynowy), w związku z naruszeniem przez najemcę postanowień tej umowy najmu lub przepisów prawa dotyczących sposobu używa tego lokalu lub koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, w którym znajduje się̨ ten lokal.
Najem (art. 31U) Przedłużenie trwających wypowiedzeń
- Jeżeli wypowiedzenie umowy lub wysokości czynszu nastąpiło przed dniem wejściaw życie Ustawy, a czas jej obowiązywania upływa po dniu wejściaw życie Ustawy a przed 30 czerwca 2020 roku, to trwające już okresy wypowiedzeń przedłużają się do 30 czerwca 2020 r. Do takiego przedłużenia niezbędne jest oświadczenie najemcy (jednostronne), które musi być złożone najpóźniej w dniu upływu czasu obowiązywania umowy najmu.
- Jeśli najemca nie złoży oświadczenia lub złoży po terminie – umowa wygasa w terminie pierwotnym. Nie dotyczy to wypadków, o których mowa w art. 11 ust 2 ustawy o ochronie praw lokatorów (slajd 10), a także jeżeli najemca posiada tytuł prawny do innego lokalu mieszkalnego położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego, chyba że najemca nie może z przyczyn od niego niezależnych używać́ tego lokalu.
TARCZA ANTYKRYZYSOWA 2.0.
- Ustawa określa zasady, warunki oraz tryb oferowania przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji dowodzony działaności gospodarczej zagrożonej na skutek ekonomicznych następstw COVID – 19.
- Wprowadza nowe narzędzia pomocowe dla przedsiębiorców inne niż te wprowadzone Tarczą 1.0
- Pomoc określona ustawię przewidziana jest dla przedsiębiorców którzy prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski.
- Przepisów ustawy nie stosuje się do:
- przedsiębiorców których Trudna sytuacja finansowa nie jest następstwem okoliczności związanych z COVID – 19
- Przedsiębiorców wobec których ogłoszono upadłość
- Przedsiębiorców wobec których zostało otwarte postępowania restrukturyzacyjne
- A przypadku przedsiębiorców względem których złożono wnioski w postępowaniach O upadłość lub restrukturyzacyjnym wsparcie przewidziane ustawą ulega zawieszeniu do czasu ich prawomocnego rozpatrzenia.
DEFINICJE WPROWADZONE PRZEZ TARCZĘ 2.0.
- WSPARCIE– to wszelkie formy oferowania przedsiębiorcom instrumentów finansowego wsparcia zwrotnego udzielonego przez instytucje na rzecz przedsiębiorców (na przykład pożyczki gwarancję poręczenia). Wykaz instrumentów finansowych oferowanych przez instytucje jest publikowany na stronie internetowej Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
- TRUDNA SYTUACJA FINANSOWA– to sytuacja której nastąpił Spadek obrotów gospodarczych przedsiębiorcy w następstwie COVID – 19.
- SPADEK OBROTÓW GOSPODARCZYCH– to Spadek sprzedaży towarów lub usług W rozumieniu artykuł 15g ustęp 9 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. (pierwsza ustawa TARCZA 1.0.) – ZOB str.
- INSTYTUCJA– to Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz spółkę zależną ARP S.A. Której powierzyło wykonywanie zadań O których mowa w ustawie.
- BENEFICJENT – to przedsiębiorca który otrzymał wsparcie na podstawie ustawy.
- STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO ALBO STAN EPIDEMII– to stan zagrożenia epidemicznego oraz tam epidemii w rozumieniu ustawy O zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz inne nadzwyczajne stany jeśli będzie konieczność ich prowadzenia ze względu na zapobieganie i zwalczanie zakażenia wirusem COVID-19.
POMOC
- Celem pomocy jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności finansowej przez okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz przez okres 12 miesięcy następujący po odwołaniu tego stanudo czasu ustania negatywnych skutków ekonomicznych dla przedsiębiorców.
- Wielkość oraz rodzaj wsparcia są uzależnione od faktycznych skutków finansowych jakie przedsiębiorca poniósł na skutek ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii jak również skali prowadzonej działalności.
- Rodzaj przewidzianej pomocy to:
- Pożyczki
- Gwarancje
- Leasing
- Inne instrumenty związane sfinansowanie prowadzonej działalności gospodarczej na warunkach rynkowych.
- inne zwrotne finansowe instrumenty dłużne
- Instytucja zawiera umowęz beneficjentem określając cel na jaki może być przeznaczone wsparcie.
- Celem wsparcia nie możebyć regulowanie zobowiązań beneficjenta wobec:
- podmiotów dominujących i zależnych w rozumieniu artykułu 4. §1 punkt 4. KSH,
- a także wspólników akcjonariuszy członków rodziny oraz osób bliskich beneficjentów.
- Wsparcie udzielane jest sposób sukcesywny tzn. przez wypłatę poszczególnych transz pożyczki lub innych form finansowania.
- Postępowanie związane z udzieleniem wsparcia może być prowadzona za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Wniosek o udzielenie wsparcia
- W celu uzyskania wsparcia przedsiębiorca musi złożyć do instytucji wniosek o udzielenie wsparcia. Do wniosku musi załączyć:
- oświadczenie potwierdzające trudną sytuację finansową która to jest podstawą przyznania wsparcia oraz dane dotyczące sytuacji finansowej. Oświadczenie to składanych pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
- Informację zawierającą opis planowanych przez przedsiębiorcę działań w celu ustabilizowanie jego sytuacji ekonomicznej.
- Wyraża zgody na pozyskiwanie przez instytucje danych dotyczących jego sytuacji finansowej gromadzonych przez upoważnione do tego organy ( takie jak krajowy rejestr Sądowy, Organy administracji skarbowej oraz inne dostępne źródła uprawniony do gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących przedsiębiorców).
- Wniosek o udzielenie wsparcia będzie rozpatrywany niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego złożeniawraz wymaganymi załącznikami. W przypadku braku formalnych wniosku instytucja wzywa do uzupełnienia w terminie nie dłuższym niż 5 dni.
- W przypadku nierozpatrzenia wniosku o udzielenie wsparcia w terminie, uznaje się, że wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie.
- Uwaga – Terminy udzielania wsparcia, rozpatrzenia wniosków mają charakter instrukcyjny (tzn. niewiążący Instytucje) i mogą być przedłużone przez Instytucję.
- Uwaga – bardzo krótki termin na uzupełnienie braków – organ może wyznaczyć termin krótszy niż 5 dni
- Jeżeli przedsiębiorca nie spełnia warunków udzielenia wsparcia wniosek zostanie odrzucony a Instytucja informuje o tym przedsiębiorcę.
- Ponowny wniosek oparty na tych samych przesłankach nie będzie podlegał ponownemu rozpoznaniu.
- Wzór wniosku wraz z wykazem załączników będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Umowa
- Jeżeli wsparcie udzielane przez instytucje jest czynnością prawną dla której zastrzeżono formę pisemną to w okresie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii a także miesiąc po jego ustaniu umowa zawarta pomiędzy instytucje a przedsiębiorcom może być zawarta w formie dokumentowej.
- Forma dokumentowa to sposób zapisania ustaleń w taki sposób że utrwalenie informacji będzie umożliwiało jej zachowanie i odtworzenie. Tym samym za dokument uznawane są obrazy, dźwięki, wiadomości e-mail, sms czy też pliki komputerowe.
- Umowa wsparcia zawierana jest w terminie 5 dni od dnia uzgodnienia warunkówz przedsiębiorcom.
- Umowa zawierana jest pod warunkiem,że przedsiębiorca ustanowi i przekaże instytucji odpowiednie zabezpieczenia.
- Umowa wsparcia określa szczególności:
- Strony umowy
- Przedmiot i cel umowy w tym formę oraz wartość udzielonego wsparcia
- Zasady i terminy zwrotu wsparcia
- Uprawnienia instytucji zakresie kontroli należytego wykonywania umowy
- Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie informowania i raportowania nt. sposobów wykorzystywania wsparcia a także informowania o bieżącej sytuacji finansowej
- Formy zabezpieczenia umowy
- Zasady raportowania z wykorzystywania wsparcia
- Zasady odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy
- Warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.
Inne postanowienia Tarczy 2.0.
- SPÓŁDZIELNIE Zarząd lub rada nadzorcza spółdzielni może zarządzić podjęcie określonych uchwały przez Walne zgromadzenie na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Głosowanie w takim trybie może być przeprowadzony niezależnie od postanowień statutu spółdzielni. Warto pamiętać że w zawiadomieniu o zebraniu musi znaleźć się dokładny opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu. Rozwiązanie to zostało wprowadzone na czas zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Uwaga – problem spółdzielni mających setki lub tysiące członków może uniemożliwić podejmowanie uchwał w ten sposób, gdyż każdy powinien mieć jednakowe możliwości techniczne. Powstaje ryzyko nadłożyć i łamania praw korporacyjnych członków spółdzielni. Prowadzone przepisy Nie uwzględniają również skutków prawnych podjęcia uchwały z naruszeniem nowej regulacji szczególności nie wiadomo czy uchwała podjęta z takim naruszeniem będzie nieważna czym będzie można żądać uchylenia przez sąd bądź też uznanie jej uchwały za nieistniejące.
- FUNDACJE I STOWARZYSZENIA – uchwały zarządu i Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli władz stowarzyszenia lub w fundacji wyrazili na to zgodę w formie dokumentowej. Warto pamiętać że w zawiadomieniu o zebraniu musi znaleźć się dokładny opis sposobu uczestnictwa i wykonywania prawa głosu. Rozwiązanie to zostało wprowadzone na czas zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
- WALUTY WIRTUALNE – sprzedaż i zamiana została zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Do pobrania w PDF:
Tarcze Antykryzysowe 1.0. i 2.0. – PDF